Skóra jest odzwierciedleniem tego co dzieje się wewnątrz naszego organizmu. Jest największym narządem naszego ciała, który ma powierzchnię 1,5-2m2. Trzeba zadbać więc o skórę także od środka, bo właściwa pielęgnacja i odpowiednie kosmetyki to jedynie 20-30% „sukcesu” pięknej i zdrowej cery, reszta ma związek m.in. z prawidłową dietą.
11 produktów spożywczych, które pozytywnie wpływają na skórę:
- WODA – nasze ciało w ok. 60 % składa się właśnie z wody, w dodatku bardzo łatwo tracimy ją z potem i moczem. Szczególną uwagę na nawodnienie należy zwrócić latem i podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Przed zabiegiem kosmetologicznym również warto zadbać o odpowiednie nawodnienie dzięki czemu nasza skóra będzie w lepszej kondycji, regeneracja przebiegnie szybciej, a efekty zabiegów będą bardziej zadowalające. Aby obliczyć dzienne zapotrzebowanie na wodę należy pomnożyć masę ciała (kg) razy 30ml.
- Czerwona papryka – Jedną z najważniejszych witamin dla pięknej skóry jest witamina C. Już jedna surowa papryka, pokrywa prawie 200% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Zawiera również 25 % dziennego zapotrzebowania na witaminę A. W jeden papryce znajduje się cały zestaw antyoksydantów, dzięki którym nasza skóra będzie wyglądać młodo i świeżo. Jest bogata w karotenoidy, które pomagają zapobiegać powstawaniu zmarszczek.
- Nasiona i pestki – Nasiona dyni, siemię lniane, ziarna słonecznika, nasiona konopi czy chia to doskonałe produkty dla skóry. Bogate w selen, witaminę E, magnez i łatwo przyswajalne naturalne białka. Selen i białko mają właściwość wygładzania nawet trudnych zmarszczek. Zatrzymują wodę w skórze, dzięki czemu jest ona dobrze nawodniona. Nasz skóra potrzebuje też magnezu, który pomaga walczyć z wolnymi rodnikami i bierze udział w naprawie uszkodzonego DNA. Magnez, zwalcza też alergie, egzemę i wypryski. Nasiona zawierają też duże ilości kwasów tłuszczowych Omega 3, który jest idealny na zmarszczki i trądzik. Kwasy omega-3 mają właściwości przeciwzapalne i mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia trądziku i innych chorób skóry w tym atopowego zapalnie skóry i łuszczycy.
- Szpinak – jest łatwo dostępny i szybki w obróbce. Ponieważ zawiera sporo przeciwutleniaczy oczyszcza skórę od wewnątrz. Jest dobry źródłem żelaza, kwasu foliowego, zielonego barwnika-chlorofilu witaminy E, magnezu, błonnika i witaminy C. Ważne, aby jeść go na surowo np. w sałatce, wówczas ma najlepsze właściwości.
- Awokado – jest bogatym źródłem zdrowych, jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Składniki te warunkują prawidłową kondycję skóry, gdyż zapewniają jej odpowiedni poziom nawilżenia. Kwasy tłuszczowe omega-9 zawarte w awokado, chronią skórę przed: podrażnieniami, uszkodzeniami komórek zlokalizowanych w jej obrębie oraz przed zaczerwienieniem. Owoc awokado to skarbnica witamin E oraz C. Substancje te stanowią silne przeciwutleniacze, które chronią skórę przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników. Związków odpowiedzialnych za uszkodzenia DNA komórek, które przyczyniają się do przyśpieszenia procesów starzenia. Witamina C zawarta w awokado to niezbędny element jędrnej skóry. Uczestniczy ona bowiem w procesie syntezy kolagenu w skórze – składnika warunkującego jej prawidłową gęstość i napięcie.
- Brokuł – to prawdziwa skarbnica dobroczynnych związków dla zdrowej skory. Karotenoidy i chlorofil to silne antyoksydanty. Do tego flawonoidy działające przeciwzapalnie i zwiększające odporność na alergie. Mało tego, brokuł zawiera sulforafan, kolejny silny przeciwutleniacz o działaniu przeciwnowotworowym i przeciwbakteryjnym. W tym warzywie znajduje się również cały szereg mikroelementów: wapń, magnez, żelazo, cynk, do tego witaminy: C, K, witaminy z grupy B i kwas foliowy. Brokuł jest prawdziwym superfood dla skóry.
- Płatki owsiane – kolejny produkt, którego nie powinno zabraknąć w kuchni jeśli chcemy dbać o piękną skórę. Płatki owsiane zawierają błonnik. Jak się ma błonnik do skóry? To proste – zdrowie całego organizmu rozpoczyna się w jelitach. Błonnik usprawnia trawienie, poprawia perystaltykę jelit i pozbywanie się toksyn z organizmu. Pomaga również w utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej jelit, co przekłada się na lepszą kondycję organizmu i skóry.
- Jajka – są skoncentrowaną pigułką cennych substancji odżywczych: witamin (A, E, D, K, B12, kwasu foliowego), minerałów (potasu, siarki, fosforu, cynku), nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6. Jedno jajko zaspokaja 100% dziennego zapotrzebowania na witaminę B12 i 80% na witaminę A. Zawarta w żółtku lecytyna jest naturalnym przeciwutleniaczem, ma właściwości zmiękczające, odżywcze i nawilżające. Cholesterol chroni skórę przed wysuszeniem, witamina A – przed starzeniem.
- Zielona herbata – Zawiera antyoksydanty, substancje przeciwzapalne i katechiny. Te ostatnie to polifenole o bardzo wysokiej skuteczności w walce z wolnymi rodnikami tlenowymi. Zielona herbata poprawia też mikrokrążenie redukując cienie pod oczami i obrzęki. Katechiny mają również właściwości antybakteryjne i ściągające.
- Ryby morskie – są najlepszym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które są składnikiem błon komórkowych i przyspieszają regenerację skóry. Dzięki temu staje się ona bardziej odporna na czynniki zewnętrzne, np. na szkodliwe promieniowanie UV, które bardzo przyspiesza starzenie się skóry. Kwasy omega-3 mają też silne właściwości przeciwzapalne, zmniejszają podrażnienia, zaczerwienienia, obrzęki. Według badań przeprowadzonych ostatnio na University of Manchester kwasy omega-3 pomagają również zapobiegać rakowi skóry. Najlepszymi źródłami będą zdecydowanie morskie ryby takie jak: łososie, makrele, sardynki, śledzie czy sardele.
- Kurkuma – Ta żółta, aromatyczna przyprawa nie tylko podkreśla smak potraw, ale też ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Działa silnie bakteriobójczo, pomaga w walce z drobnoustrojami atakującymi nasz organizm. Jest też doskonałym przeciwutleniaczem, który niweluje wolne rodniki, odpowiadające za procesy starzenia. Jeśli włączymy ją do codziennej diety, zadba o opóźnienie procesu starzenia i powstawania zmarszczek.
Jak widać dieta na ładną cerę wcale nie jest mitem. Poprzez właściwe odżywianie można znacznie poprawić stan skóry. Prawidłowe odżywianie i nawadnianie skóry są niezbędne, by cera była gładka i świeża. Optymalna dieta na piękną skórę powinna zawierać witaminy, sole mineralne oraz aminokwasy egzogenne. Dieta dla skóry powinna być więc stosowana codziennie, ponieważ proces tworzenia nowych komórek skóry oraz jej regeneracja zachodzą każdego dnia.