Przedstawiliśmy już najważniejsze informacje o diecie przeciwtrądzikowej, więc teraz czas na omówienie zabiegów, które pozwolą wyeliminować tę chorobę. Zabiegów tych jest wiele, a ich wyboru należy dokonywać bardzo indywidualnie. Dlatego niezbędne jest wcześniejsze badanie dermatologiczne i porada lekarza. Specjalistyczne peelingi, mikrodermabrazja czy zabiegi oczyszczająco-rewitalizujące? Co będzie najlepsze dla naszej skóry?
Peelingi medyczne
Zabiegi bardzo popularne w walce z trądzikiem to różnorodne peelingi medyczne. Przynoszą one dobre efekty, a przy tym są nieinwazyjne oraz niedrogie. W peelingach medycznych nie chodzi jedynie o złuszczenie martwego naskórka, bowiem substancje obecne w preparatach wnikają w głębokie warstwy skóry i tam z jednej strony – poprawiają gospodarkę gruczołów łojowych, a z drugiej – regenerują tkanki. Najważniejszym składnikiem peelingów medycznych są zazwyczaj kwasy alfa-hydroksylowe (AHA), kwas salicylowy, kwas trójchlorooctowy (TCA). I tak kwas salicylowy oczyszcza gruczoły łojowe i jednocześnie zapobiega tworzeniu się wyprysków. Ponadto usuwa on zrogowaciały naskórek, dzięki czemu skóra może oddychać. Kwas salicylowy pobudza procesy gojenia zmian trądzikowych oraz przygotowuje skórę do wchłaniania składników odżywczych. Zatem jedna substancja oczyszcza, goi oraz regeneruje naszą cerę. Bardzo dobre efekty w zwalczaniu trądzika przynosi również peeling kwasem pirogronowym z dodatkiem kwasu mlekowego. Kwasy te posiadają silne działanie regulujące wydzielanie sebum, przez co zmniejszają przetłuszczanie się skóry i przeciw zaskórnikowe.
Bardzo ważne jest to, że złuszczając skórę nie przesuszając jej. Ponadto kwas pirogronowy, który rozkładany jest do kwasu mlekowego, na poziomie skóry właściwej stymuluje produkcję kolagenu, czyli działa odmładzająco. A dla tych, którzy uczuleni są na kwasy AHA (np. mlekowy czy glikolowy) szczególnie polecamy peeling kwasem migdałowym. Substancja ta posiada silne właściwości przeciwbakteryjne, porównywane do antybiotyków i wspaniale przeciwdziała trądzikowi. Kwas migdałowy również reguluje poziom łoju, prowadzi do nawilżenia skóry i jej odbudowy. Te podstawowe informacje nie wyczerpują tematu i nie prezentują całego spektrum dostępnych peelingów. Dlatego wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do odwiedzenia naszego wpisu pod tytułem Jak dobrać peeling do problemu?
Mikrodermabrazja
Bardzo dobre efekty podczas walki o to, aby skóra była gładka, a trądzik zniknął, przynosi mikrodermabrazja. Jest to metoda mechanicznego złuszczania naskórka, warstwa po warstwie. Metoda ta jest mechaniczna, ale jednocześnie nieinwazyjna i we wprawnych rękach kosmetologa nie powoduje uszkodzenia skóry. Poprzez złuszczanie naskórka usuwamy zalegającą wydzielinę z porów skóry a co za tym idzie – uniemożliwiamy tworzenie się krostek i zaskórników. Zabieg mikrodermabrazji jest bardzo prosty, choć głęboko oczyszczający. Skutkiem mikrodermabrazji jest ponadto odnowa komórkowa i fakt, że skóra łatwiej wchłania składniki aktywne zawarte w kosmetykach. Najczęściej mikrodermabrazję, w przypadku zmian trądzikowych, łączy się z właściwym peelingiem medycznym: migdałowym, glikolowym, salicylowym, uzyskując wspaniałe efekty wygładzenia i zmniejszenia zmian zapalnych.
Zabiegi oczyszczająco-rewitalizujące
Dla zwolenników naturalnych metod polecamy z kolei tradycyjny zabieg oczyszczający. Polega on na nałożeniu maseczki rozpulchniającej i użyciu wapozonu, czyli urządzenia emitującego parę wodną, która rozpulchnia naskórek umożliwiając manualne usunięcie treści zalegającej w porach skórnych. W ten sposób usuwane są zaskórniki, wągry, prosaki, ale z pewnością nie wypryski w czynnym stanie zapalnym. Po tym nakładana jest maski z czarnego błota, która ściąga skórę, koi ją i przede wszystkim – dostarcza mikroelementów, które odpowiadają za prawidłowy metabolizm skóry. Zabieg ten oczyszcza skórę, ale również łagodzi skutki i przyspiesza gojenie zmian trądzikowych. Ponadto przynosi doskonałe efekty w zakresie zmiękczania i wygładzania naskórka pozwalając długotrwale regulować poziom nawilżenia i natłuszczenia.
Wspomnieć należy również o zabiegu z wykorzystaniem preparatu Cosmelan, który pozwala na pozbycie się przebarwień po trądziku oraz wielu stanów zapalnych. Skóra po użyciu tego preparatu odzyskuje blask oraz gładkość. Zabieg polega na oczyszczeniu twarzy z makijażu, następnie używany jest specjalny płyn, który odtłuszcza skórę i usuwa martwe komórki. Po tym można przejść do podstawowego etapu, czyli nałożenia Cosmelanu w formie maseczki, którą zmywa się po około 5-8 godzinach już w domu. Druga część kuracji odbywa się również w domu, bowiem pacjent otrzymuje krem Cosmelan i stosuje go wedle zaleceń lekarza. Przebarwienia, w zależności od karnacji, znikają po 8-21 dniach. Ważną zaletą tej terapii jest to, że Cosmelan reguluje wydzielanie łoju, zwęża pory oraz pobudza odnowę kolagenu. Polecany jest zatem również jako kuracja antytrądzikowa, a nie tylko zwalczająca jego skutki w postaci przebarwień.
Terapia światłem czerwonym
Zabiegiem, który może również być wykorzystywany do wspomagania walki z trądzikiem jest terapia widzialnym światłem czerwonym LED. Jak można się domyślić, jest to zabieg nie tylko bezbolesny i nieinwazyjny, ale i relaksujący. Jego przebieg to przesuwanie małej głowicy emitującej światło kolistymi ruchami po powierzchni skóry. Światło czerwone, dzięki odpowiedniej długości fali, przyspiesza gojenie, zmniejsza obrzęk, minimalizuje odczyn zapalny. Używane jest jako wspomaganie leczenia wielu schorzeń zapalnych skóry – w tym trądziku.
A może połączenie?
Wszystkie przedstawione przez nas zabiegi można stosować oddzielnie, ale można również dowolnie je łączyć. Wybór techniki zależy od konkretnego przypadku i potrzeb naszej skóry. Nie ulega jednak wątpliwości, że najlepsze efekty przynosi kompleksowe działanie, a mieści się w nim również właściwa dieta i codzienna higiena. Nie możemy bowiem zapominać o tym, że trądzik jest chorobą, która bardzo często powraca, zwłaszcza w przypadku cery predysponowanej do niego, czyli przetłuszczającej się. W takiej sytuacji, gdy wyleczymy już trądzik, to powinnyśmy poświęcić kilka chwil w miesiącu na zadbanie o naszą skórę. Pomocne będą wszystkie zabiegi oczyszczające, które nie tylko walczą z chorobą, ale i zapobiegają jej nawrotom.