Latem uwielbiamy korzystać ze słonecznych kąpieli, które poprawiają humor, relaksują i powodują, że w naszym organizmie wytwarza się niezbędna witamina D. Jednocześnie jednak promieniowanie słoneczne jest bardzo niebezpieczne dla naszej skóry. To pod jego wpływem pojawiają się przebarwienia, które nas skutecznie postarzają i mogą być groźnie dla zdrowia. O tym, dlaczego warto je badać oraz jak bezpiecznie usunąć zmiany barwnikowe skóry, powinien wiedzieć każdy z nas.
Przebarwienia skóry a znamiona
Najpopularniejsze przebarwienia skóry to piegi, ostuda oraz plamy soczewicowate. Piegi są przebarwieniami wrodzonymi, które pod wpływem słońca ciemnieją i może pojawiać się ich więcej. Te przebarwienia mają jednak swój urok, są regularne i wiele właścicielek prezentuje je z dumą. Znacznie postarzają nas natomiast plamy soczewicowate, nazywane także plamami starczymi, które zawdzięczamy głównie procesom starzenia oraz promieniowaniu słonecznemu. Rozległe, nierównomierne zabarwienie twarzy i ciała może być również skutkiem ostudy, inaczej zwanej melasmą, która dotyka głównie kobiet ciężarnych i tych przyjmujących antykoncepcję hormonalną.
Ochrona przed przebarwieniami jest jedna – należy unikać promieniowania słonecznego. Ale jak to zrobić w czasie nadmorskich wakacji? Musimy bezwzględnie stosować kremy ochronne z najwyższym dostępnym filtrem i nakładać je po każdej kąpieli w morzu czy basenie. O ochronę skóry należy dbać również podczas innych pór roku, choć wystarczy kosmetyk z filtrem SPF 30.
Omówione przebarwienia są zaburzeniami barwnikowymi, ale nie są znamionami. Czym zatem się różnią i czy powstałe w lecie plamki mogą być tylko przebarwieniami czy również znamionami? Przebarwienia są zaburzeniami barwnikowymi, natomiast znamiona to niedobór lub nadmiar pewnego rodzaju tkanek, które często są zmianami melanocytowymi. Według przeprowadzonych badań człowiek rasy białej ma średnio 30 znamion, a pojawiają się one w dzieciństwie i wraz z wiekiem zanikają. Tak naprawdę medycyna nie zna odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego powstają znamiona i jaką pełnią rolę. Często bardzo trudno odróżnić znamiona od przebarwień i samemu ocenić, czy któreś z nich są groźne. Podstawową zasadą chroniącą nas od niebezpiecznych zmian jest unikanie poparzeń słonecznych, szczególnie w wieku dziecięcym.
Badanie przebarwień
Przebarwienia skóry oraz znamiona najczęściej nie stanowią zagrożenia dla naszego życia i można je bardzo łatwo oraz szybko usunąć. Bywa jednak, że dochodzi do zezłośliwienia znamion, czego przyczyną jest najczęściej promieniowanie słoneczne, ponieważ to właśnie promienie UV uszkadzają łańcuch DNA, z którego może rozwinąć się nowotwór.
Istnieje kilka objawów, które powinny nas zaniepokoić. Przede wszystkim oznaką, iż coś jest nie w porządku jest odczyn zapalny przebarwienia, czyli krwawienie, obrzęk, swędzenie czy łuszczenie się. Niegroźne są znamiona symetryczne o regularnych brzegach i jednolitym kolorze. Nieraz jednak okazało się, że to co braliśmy za zwykły pieprzyk było groźną dla życia i zdrowia zmianą. Zagrożenie zwiększa się wtedy, gdy nasze znamię posiada średnicę powyżej 7 mm. W takich sytuacjach należy jak najszybciej udać się do dermatologa, który zbada zmiany skórne. Jak to się odbywa?
Lekarz dermatolog ma możliwość korzystania z trzech rodzajów aparatów diagnostycznych, dzięki którym uzyskuje się wyniki bezinwazyjnie i bezboleśnie. Najstarszym typem jest dermatoskop, nowocześniejszym odpowiednikiem – videodermatoskop, a najnowszym – SIAscope, jak np. używany w Face&Body Institute australijski model Mole-Mate. To urządzenie posiada czułość w diagnostyce wczesnych objawów czerniaka wynoszącą 96%, a zatem jest porównywalne z badaniem mikroskopowym wycinka.
Samo badanie jest bardzo proste, bowiem głowica urządzenia przykładana jest w miejsce zmiany barwnikowej, a obraz wyświetlany jest na monitorze komputera. Jednocześnie zdjęcie jest analizowane przez komputer dużo dokładniej niż przez ludzkie oko podczas dermatoskopii. Jedyną wadą tego urządzenia jest wysoka cena i z tego powodu niewiele klinik posiada tak nowoczesny sprzęt.
Należy wiedzieć, że wczesne wykrycie czerniaka wiąże się z niemal 100% wyleczalnością, a zatem szczególnie po okresie letnim zwróćmy uwagę na nasze przebarwienia i bez wahania udajmy się do dermatologa, jeżeli zauważymy jakieś niepokojące zmiany.
Jak usunąć przebarwienia skóry
Przebarwienia skóry, a zatem piegi, melasmę oraz plamy soczewicowate usuwamy ze względów kosmetycznych, a nie zdrowotnych. Nieregularne i nabyte przebarwienia postarzają nas bowiem bardziej niż zmarszczki. Współcześnie usuwanie przebarwień jest bardzo łatwe, a polecić należy takie zabiegi, jak kurację Cosmelan, Dermamelan oraz peelingi medyczne (Retises CT, Ferulac). Zmiany barwnikowe usuwane są również za pomocą urządzenia emitującego światło lasera, ale te zabiegi muszą być wykonywane przez doświadczonego specjalistę i jak najbardziej nowoczesnym sprzętem, gdyż laser sam w sobie może powodować nowe przebarwienia. Lepiej zatem zdecydować się na metody chemiczne usuwania przebarwień.
Jednym z najbardziej popularnych zabiegów usuwania przebarwień jest terapia kremem wybielającym Cosmelan. Kuracja tym preparatem jest wysoce skuteczna, ponieważ usuwa przebarwienia w 98% przypadków. Zasada działania Cosmelan jest opatentowana i unikatowa – polega na zahamowaniu produkcji tyrozynazy, czyli enzymu, który bierze udział w procesie wytwarzania barwnika. Ponadto preparat ten zawiera substancje rozjaśniające o natychmiastowym działaniu, a należą do nich kwas kojowy, fitowy czy askorbowy.
Kuracja składa się z dwóch części: najpierw określany jest fototyp cery pacjentki, a następnie na oczyszczoną skórę nakłada się maskę z kremu Cosmelan 1. Pacjentka wraca do domu, gdzie po kilku godzinach (czas aplikacji dobiera doświadczony specjalista) zmywa krem pod bieżącą wodą, po czym terapia kremem Cosmalan 2 (krem do użytku domowego) kontynuowana jest w domu przez około 3 – 6 miesiące. Długość i częstotliwość stosowania preparatu indywidualnie dobiera lekarz.
Warto wiedzieć, że Cosmelan nie tylko usuwa przebarwienia, ale również poprawia kondycję skóry poprzez uregulowanie wydzielania łoju, zwężenie porów i pobudzenie produkcji nowych włókien kolagenu.
Odpowiedzią na to, jak usunąć przebarwienia skóry jest także dosyć podobny preparat, czyli Dermamelan. Ten produkt zawiera jednak wyższe stężenie składników aktywnych niż Cosmelan i w związku z tym – cechuje się większą skutecznością. Terapia wygląda identycznie, jak w przypadku Cosmelanu. Dermamelan wskazany jest szczególnie polecany do likwidacji przebarwień hormonalnych, czyli melasmy, ale dobrze radzi sobie ze wszelkimi zmianami barwnikowymi skóry.
Preparat ten, oprócz substancji rozjaśniających, zawiera m.in. witaminy E i C działające antyoksydacyjnie, odmładzającą witaminę A oraz bisabolol. Dermamelan świetnie sprawdza się także w przypadku cery tłustej i mieszanej, ponieważ reguluje wydzielanie łoju, zwęża pory, a przez obecność takich składników jak: wyciąg z aloesu czy kwas salicylowy zapobiega trądzikowi. Pierwsze i wyraźne efekty likwidacji zmian barwnikowych widzimy już po mniej niż 20 dniach, a cała kuracja trwa 3 miesiące.
Dla tych osób, które chciałyby jednocześnie wyraźnie odmłodzić swą twarz, polepszyć koloryt cery oraz usunąć skutki fotostarzenia, należy polecić przede wszystkim peelingi medyczne, szczególnie Retises CT oraz Ferulac. Pierwszy z wymienionych peelingów zawiera duże stężenie retinolu oraz witaminy C, przez co przebudowuje skórę, a także reguluje aktywność melanocytów, dzięki czemu rozjaśnia przebarwienia. Z kolej Ferulac to nowa generacja nanopeelingów, które odnawiają skórę nie wywołując stanu zapalnego. Najważniejszym i zarazem najskuteczniejszym składnikiem tegoż peelingu jest kwas ferulowy czyli pochodna fenolu.
Bezpieczne sposoby usuwania znamion
Warto wiedzieć nie tylko to, jak usuwać przebarwienia skóry, ale również – jak likwidować znamiona. Oczywiście zanim podejmiemy decyzję o usunięciu zmiany skórnej, należy skontaktować się z lekarzem. Zazwyczaj ponad 93% znamion jest usuwanych bezpodstawnie. Nie stanowią one takiego problemu kosmetycznego, jak chociażby melasma, a tradycyjne usuwanie znamion odbywa się przy pomocy skalpela i pozostawia blizny. Znamiona barwnikowe najlepiej usunąć falami radiowymi, czyli np. urządzeniem Radiolase. Metoda ta jest w pełni bezpieczna, bezbolesna i nie pozostawia żadnych śladów. Radiolase posiada działanie podobne do lasera, ale w mniejszym stopniu uszkadzają tkanki i w trakcie zabiegu nie występuje krwawienie, a przede wszystkim fale radiowe nie mogą wywołać kolejnych przebarwień. Oczywiście nie wszystkie znamiona można usunąć za pomocą Radiolase i jak wspominaliśmy – nie wszystkie zmiany tego wymagają. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o profilaktykę i obserwować nasze znamiona, a w przypadku jakichkolwiek zmian – udać się do lekarza.