Skóra wrażliwa stała się tak popularną przypadłością w XXI w., że nikogo nie zdziwi jak trafi jako odrębny problem do poradników dermatologicznych. Z kłopotem boryka się coraz więcej osób, bez rozróżnień wiekowych czy płciowych. Ponad to, nie tylko cerze suchej możemy przypisać skłonność podzielenia w przyszłości losu dużej nadreaktywności, coraz częściej ta kwestia dopada również inne typy od atopowej, po naczyniową a kończąc na skórze tłustej, mieszanej z trądzikiem. I o ile kiedyś wydawała się być może fanaberią, tak teraz potrafi przykładowemu pacjentowi spędzić sen z powiek, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Skórze wrażliwej przypisuje się reagowanie na czynniki zewnętrzne częstym pieczeniem, świądem, zaczerwienieniem, uczuciem ściągania skóry (zwłaszcza tuż po umyciu), skłonnością do przesuszania i łuszczenia się.
Główna trudność nadwrażliwości skóry tkwi w uszkodzeniu bariery ochronnej naskórka, która funkcjonując prawidłowo, nie dopuszcza do głębszej penetracji czynników drażniących i alergizujących. Taką barierę dla naskórka tworzą:
– płaszcz tłuszczowy skóry
– cement międzykomórkowy złożony z lipidów oraz składników naturalnego czynnika nawilżającego (NMF)
– keratyna warstwy rogowej
– kwaśne pH naskórka
A teraz w dużym skrócie… Nasza skóra pokryta jest warstewką (płaszczem) hydrolipidowym – tłuszczowo – wodnym, który stanowi naszą naturalną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, patogenami, drobnoustrojami i wszechobecnymi zanieczyszczeniami środowiska, cement międzykomórkowy uniemożliwia utratę wody ze skóry, a rogowa warstwa naskórka odpowiedzialna jest za ochronne funkcje skóry. Nie bez przyczyny również przykłada się dużą wagę dla pH skóry, czy jej odczynu. To kwaśne ma dla nas najlepsze właściwości.
Kiedy wiemy już jak wiele czynników ma wpływ na zaburzenia działania naszej skóry nie bez znaczenia wydaję się dobór odpowiedniej pielęgnacji. Bo ile to razy okazało się, że ta potrafi jeszcze bardziej nasilić negatywne objawy reaktywności skóry wrażliwej. Winowajcami są nie tylko znienawidzone konserwanty, substancje zapachowe czy barwniki, do zaostrzeń objawów dochodzi również przy udziale nie wystarczająco „czystej” wody, użyciu zbyt wielu składników aktywnych, przeciwutleniaczy czy siarczanów. Na przeciw grupie najbardziej wymagających pacjentów wychodzi szwajcarska marka Selvert thermal z linią Allergenium. Szczyci się jakością farmaceutyczną proponowanych produktów – potwierdzoną zastosowaniem receptur zgodnych z farmakopeą amerykańską i europejską, hypo-alergicznymi opakowaniami – szczelnie zamykającymi produkt w pojemniku w stanie nietkniętym, zapobiegającym kontaktowi z powietrzem oraz całkowitemu wyeliminowaniu parabenów, zapachów i barwników w kosmetyku.
Seria sterylnych produktów, sformułowanych specjalnie do zmywania, nawilżania i regenerowania najbardziej nietolerancyjnych i wrażliwych rodzajów skóry. Jej składniki aktywne (re-destylowana woda, skwalan derywowany z oliwy z oliwek, witaminy E i A) zapewniają optymalną obronę. Chronią skórę przed agresjami zewnętrznymi oraz przed stresem wewnętrznym, przez co zapobiegają zaczerwienieniu i podrażnieniom.
Tendencja do wrażliwości skóry może być uwarunkowana osobniczo, a także wywołana uszkodzeniem bariery ochronnej skóry przez czynniki zewnętrzne, do takowych zaliczyć można stosowanie agresywnych środków myjących, chlorowanej wody, toników z alkoholem, preparatów z kwasami owocowymi, peelingów mechanicznych. Zagrożeniem dla skóry wrażliwej są także: niehigieniczny tryb życia, ekspozycja na promienie UV, zarówno słoneczne jak w solarium, gwałtowne zmiany temperatury otoczenia i nieprawidłowa pielęgnacja.
Istotne jest również unikanie czynników potencjalnie drażniących i alergizujących, staranny dobór kosmetyków pielęgnacyjnych oraz ich właściwe stosowanie.
Jeżeli masz dodatkowe pytania, napisz do nas na http://medyczne-fbi.pl/skonsultuj-sie-online/
lub umów się na konsultację z Kosmetologiem dzwoniąc pod 793301881 :)