Nie będzie przesadą jeżeli powiemy, że stabilizowany kwas hialuronowy tak zrewolucjonizował medycynę estetyczną, jak wcześniej zrobił to botox. Kwas hialuronowy poddany stabilizacji jest zatem kolejnym genialnym dzieckiem medycy. Substancja ta naturalnie występuje w każdym organizmie żywym, a odkryta została w 1934 roku przez Karla Meyera i Johna Palmera. Długa historia świadczy o jego wspaniałych właściwościach i bezpieczeństwie stosowania.
Właściwości kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy jest polisacharydem i posiada identyczną budowę chemiczną we wszystkich organizmach żywych: od bakterii, przez zwierzęta do ludzi. Substancja ta wygląda jak przezroczysty żel i pełni niezmiernie ważne funkcje w naszym organizmie. Duże ilości kwasu występują zwłaszcza w skórze, gdzie odpowiedzialny jest on za wiązanie wody z włóknami kolagenu i elastyny, dzięki czemu nasza derma jest sprężysta i gładka. Niestety wraz z wiekiem możliwości wytwarzania kwasu hialuronowego przez organizm zmniejszają się i dlatego pojawiają się zmarszczki. Ilość kwasu gwałtownie spada w okolicach 45 roku życia i szacuje się, że gdy mamy lat 70, to jest go o 80% mniej niż gdy byliśmy o 30 lat młodsi. O sile kwasu HA niech świadczy fakt, że jego jeden gram potrafi związać aż 6 litrów wody. Zatem substancja ta zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry, ale również usuwa wolne rodniki i zwalcza stany zapalne. Ta właściwość ma niestety też swoje ujemne strony, ponieważ kiedy kwas hialuronowy walczy ze stanem zapalnym i wolnymi rodnikami, to komórki przestają go produkować i tak dochodzi do osłabienia skóry. Najlepszym sposobem naprawy tego stanu jest dostarczenie kwasu HA z zewnątrz i na tej zasadzie opiera się wiele zabiegów medycyny estetycznej.
Historia stosowania
Wspomnieliśmy już, że kwas odkryto w 1934 roku i dokonali tego naukowcy z nowojorskiego uniwersytetu. Po raz pierwszy kwas został wyodrębniony z krowiego oka i dosyć długo pozyskiwany był tylko od zwierząt, m.in. z kogucich grzebieni. Rozwój medycyny doprowadził jednak do tego, że możliwe stało się wytwarzanie kwasu HA w warunkach laboratoryjnych. Metoda ta podnosi poziom bezpieczeństwa zabiegu i choć mówimy o tym, że kwas hialuronowy zrewolucjonizował medycynę estetyczną, to nadal jest on stosowany w leczeniu. W okulistyce pomaga w zespole suchego oka, znajduje się w kroplach do oczu oraz płynach do soczewek kontaktowych, ale również służy przy chirurgicznych zabiegach oczu. Zastosowanie znalazł także w reumatologii, gdzie używany jest do wzmacniania i odżywiania chrząstek stawowych oraz ginekologii, np. kiedy konieczne jest leczenie ran. Co ciekawe – kwas HA wspomaga regenerację błony bębenkowej i leczy nadwyrężone struny głosowe. Natomiast medycyna estetyczna pokochała kwas hialuronowy ze względu na jego właściwości odmładzające.
Zabiegi z wykorzystaniem kwasu
Warto wiedzieć, że używany dzisiaj kwas hialuronowy przechodzi proces stabilizacji, dzięki czemu zdecydowanie wolniej ulega biodegradacji w organizmie. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu HA podzieliliśmy ze względu na obszary. Możemy odmłodzić dzięki niemu twarz, szyję, dekolt oraz dłonie. Wstrzykiwanie preparatów na bazie kwasu hialuronowego likwiduje zmarszczki czoła, te, znajdujące się pomiędzy brwiami, wokół oczu, wokół nosa, ust oraz przy uszach. Ponadto substancja ta świetnie sprawdza się w roli wypełniacza i służy do powiększenia objętości ust, modelowania twarzy, wypełnienia ubytków tkanki tłuszczowej w obrębie skroni czy policzków. Kwasem hialuronowym można również korygować pewne niedoskonałości twarzy, niwelować asymetrię, unosić brwi, poprawiać płatki uszu oraz grzbiet nosa. Jeżeli zaś chodzi o ciało, to stabilizowany kwas stał się alternatywą dla zabiegów chirurgicznych. Dużą popularnością cieszą się zabiegi powiększania i modelowania piersi, pośladków, a nawet – kształtowania ud, łydek i klatki piersiowej w przypadku mężczyzn. Substancja ta pomaga również w wypełnianiu blizn pourazowych i ubytków ciała. Coraz więcej osób przekonuje się ponadto do korekcji narządów płciowych właśnie preparatami opartymi na bazie kwasu HA. Dzięki tej substancji zabiegi medycyny estetycznej stały się bardziej bezpieczne, ponieważ są mało inwazyjne i nie skutkują żadnymi poważnymi możliwościami powikłań. Odmłodzenie lub modelowanie odbywa się bez skalpela, bez szwów, blizn, bólu i niemal bez rekonwalescencji. Bardzo ważne jest także to, że efekty zastosowania kwasu hialuronowego są naturalne, a po zabiegu możemy odczuwać jedynie dyskomfort związany z wkłuciami igły w nasze ciało.
Efekty i przeciwwskazania
Efekty zastosowania kwasu hialuronowego utrzymują się zazwyczaj przez 12-18 miesięcy. Wiele zależy od tego, w jakim obszarze był on wstrzyknięty i z ilu zabiegów skorzystaliśmy. Wskazane jest bowiem poddawanie się iniekcjom kwasu co pół roku lub rok, jeżeli zależy nam na zachowaniu pełnego rezultatu zabiegu. Ta częstotliwość jest bezpieczna dla zdrowia, choć istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegów, a są to: uczulenie na kwas hialuronowy, ciąża oraz okres karmienia piersią, infekcje, choroby autoimmunologiczne oraz zaburzenia krzepnięcia krwi. Przed zabiegiem konieczna jest oczywiście wizyta kontrolna u lekarza, ale pewne jest, że zabiegi z wykorzystaniem kwasu HA są zdecydowanie bardziej bezpieczne niż operacje chirurgiczne i wszczepianie różnorodnych implantów.