Czerniak cichy zabójca? Niestety tak. Z roku na rok wzrasta zachorowalność na nowotwory skóry, dzieje się tak ponieważ problem jest ignorowany. O ile kiedy nas coś boli, zaczyna niepokoić udajemy się do lekarza o tyle w przypadku zmian skórnych bagatelizujemy temat, tłumacząc sobie że „taki nasz urok”. Co gorsze osoby które mają skłonność do tworzenia się nowych zmian skórnych częściej odpuszczają niż te które mogą policzyć wszystkie pieprzyki/ przebarwienia na palcach jednej ręki! Kolejnym powodem być może jest fakt że stanowi on 1 % nowotworów występujących u ludzi, przez co społeczeństwo nie przywiązuje do niego specjalnej wagi.
Czerniak należy niestety do nowotworów złośliwych, atakuje skórę, błony śluzowe lub błonę naczyniową gałki ocznej. Wywodzi się on z melanocytów czyli komórek barwnikowych które wytwarzają melaninę- pigment odpowiedzialny za kolor naszej skóry.
Pewnie zastanawiacie się dlaczego liczba chorych wzrasta. Odpowiedź jest bardzo prosta: słońce, słońce i jeszcze raz słońce. Kiedyś wyjazdy do ciepłych krajów nie były tak popularne, ba, nie były możliwe. W dniu dzisiejszym przeciętny polak chociaż raz na kilka lat wystawia swe ciało na prażące, egipskie słońce. Ale że wakacje obciążają finansowo zapominamy czy ignorujemy prawidłową fotoprotekcję. Kolejna sprawa, SOLARIUM. Wiecie że czerniak najczęściej atakuje młode kobiety? Mężczyźni zdecydowanie rzadziej chorują, gdyż nie ulegają panującej modzie na opalone ciało. Prosimy, nie róbcie sobie krzywdy! Znamy lepsze i ZDROWSZE metody na przyciemnienie koloru skóry.
Już w piątek pojawi się notka o tym jak zabezpieczyć swoje ciało przed szkodliwym działaniem promieniowania UV :)
Uwarunkowania genetyczne oczywiście także mogą stanowić powód pojawienia się nowotworów skóry, tak jak i wcześniejsze znamiona. Dlatego przypominamy, PROFILAKTYKA! Gdy będziemy badać znamiona systematycznie, mamy ogromną szansę wykryć czerniaka w I stadium co oznacza możliwość wyleczenia go w 100%, gorzej jest gdy nowotwór jest już bardziej rozwinięty. Ważne jest także abyśmy badali i kontrolowali sami swoje zmiany skórne w domowym zaciszu.
To na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę to:
KSZTAŁT: jeśli znamię jest asymetryczne, powinniśmy poddać się badaniu.
KOLOR: kiedy zmiana skórna zaczyna zmieniać swój kolor, bądź pojawiają się na niej plamki w innych odcieniach również powinniśmy to skontrolować.
WIELKOŚĆ: gdy przekracza 6 mm, nie jest najlepiej.
NIEREGULARNE GRANICE
CZERNIAKI
ZMIANY BARWNIKOWE
Brytyjscy lekarze twierdzą że moda na sandały czy japonki jest dla nas również niebezpieczna, ponieważ jest to część ciała która de facto całe lato wystawiana jest na słońce, co gorsza ludzie mylą nowotwory skóry na stopach z siniakami przez co nie podejmują żadnych działań, przykładem jest Bob Marley, który zmarł na raka skóry ponieważ myślał że jest to uraz stopy którego doznał podczas gry w piłkę.
Oczywiście nie dajmy się zwariować. Korzystajmy z uroków jakie daje nam świat lecz z głową:
-Jeśli planujemy wakacje, odłóżmy trochę pieniędzy na filtry, lecz pamiętajmy że one nigdy w 100% nas nie uchronią, więc cały dzień opalania odpada :)
-Badajmy się! Wiosna i jesień to najlepsze dwa momenty w roku na profilaktykę! Przed latem oraz po wakacjach. Pamiętajcie „RAK NIE BOLI. BADAJ SIĘ I ŻYJ!”
-Jeśli chodzi o solarium, jak dla nas każdy sam wybiera. Zdrowie oraz dłużej, młodo wyglądająca skóra kontra sztuczna opalenizna, zmarszczki i podwyższone ryzyko zachorowania.