Złuszczanie martwego naskórka jest konieczne, aby nasza skóra wyglądała zdrowo. Peelingi zazwyczaj kojarzą się z kosmetykami dostępnymi w każdym sklepie. Ale w gabinetach kosmetycznych można poddać się peelingom medycznym, które nie tylko złuszczają zrogowaciałą warstwę naskórka, ale również sięgają do jego głębszych warstw naprawiając defekty naszej skóry. Jak dobrze dobrać peeling do problemu?
Nieustanna regeneracja skóry
Zanim wybierzemy odpowiedni, powinnyśmy poznać kilka informacji o skórze, a właściwie o jej zewnętrznej warstwie, czyli naskórku. Pełni on przede wszystkim funkcję ochronną i choć ma tylko ok. 0,5 cm, to składa się z aż pięciu warstw. Cały naskórek nieustannie się regeneruje podczas cyklu trwającego 28 dni. Jego ostatnia powłoka, czyli warstwa rogowa na końcu cyklu obumiera i zastępują ją nowe komórki, które odsłaniane są dzięki peelingowi. W ciągu tych 28 dni, komórki, które leżały na dolnej warstwie naskórka, powoli przemieszczają się ku górze, aby wreszcie utworzyć warstwę rogową. I tak złuszczanie martwego naskórka pozwala skórze w pełni oddychać oraz poprawia krążenie, dzięki czemu substancje zawarte w peelingu łatwiej wnikają w skórę właściwą.
Peeling medyczny
Oczywiście tzw. sklepowe peelingi nie zaszkodzą nam, ale zdecydowanie lepiej poddać się złuszczaniu martwego naskórka w gabinecie kosmetycznym. A dlaczego lepiej? Przede wszystkim dlatego, że specjalista pomoże nam dobrać peeling do problemu i choć może nie wydawać się to zbyt skomplikowane, to bardzo często popełniamy podstawowe błędy i to nawet wtedy, gdy próbujemy określić rodzaj naszej cery. Po drugie – skład peelingów medycznych ustalają doświadczeni lekarze, a obecne w nich substancje czynne, jeżeli już występują w peelingach sklepowych, to jedynie w śladowych ilościach. I po trzecie wreszcie – złuszczanie martwej warstwy naskórka połączone jest w gabinecie kosmetycznym z fachowym masażem, dzięki któremu substancje odżywcze wnikają w głębsze warstwy skóry i regenerują ją. Zobaczmy zatem jak prawidłowo dobrać peeling do problemu.
Głębokie nawilżenie i remodeling
Jeżeli nasza skóra jest przesuszona i potrzebuje przede wszystkim nawilżenia, to idealnym peelingiem będzie dla nas ten z kwasu pirogronowego z dodatkiem kwasu mlekowego. Kwas pirogronowy naturalnie występuje np. w jabłkach, a w naszym organizmie ulega przekształceniu w kwas mlekowy, który jest składnikiem skóry oraz włosów. O zaletach kwasu mlekowego była przekonana już starożytna Kleopatra, choć zapewne nie wiedziała ona, że akurat ten związek stoi za skutecznością jej mlecznych kąpieli. Niejako intuicyjnie wiedziała, jak dobrać peeling i preparat do problemu. A kwas mlekowy przede wszystkim nawilża i wybiela skórę. Z kolei kwas pirogronowy posiada niezwykłą wręcz zdolność do przenika wgłąb naskórka. A podczas tej penetracji rozjaśnia, reguluje wydzielanie sebum, działa bakteriobójczo, a już na terenie skóry właściwej – pobudza powstawanie kolagenu oraz modeluje skórę przede wszystkim poprzez ujędrnienie.
Odmłodzenie skóry oraz poprawa jej kondycji
A jak dobrać peeling do cery dojrzałej? Jeżeli chcemy przede wszystkim odmłodzić naszą twarz, pozbyć się różnych przebarwień bądź szarego kolorytu cery, to idealnym peelingiem będzie dla nas ten z wykorzystaniem preparatu Retises CT. Preparat ten zawiera duże stężenie retinolu oraz witaminy C. Retinol, czyli jedna z kilku naturalnych form witaminy A, wspaniale pobudza procesy regeneracji komórek. I to m.in. witamina A odpowiada za olśniewający wygląd cery w naszych młodzieńczych latach. Niestety wraz z wiekiem proces produkcji witaminy A z beta-karotenu słabnie. Z kolei witamina C, z jednej strony, stymuluje powstawanie nowych włókien kolagenu oraz elastyny, a z drugiej – rozjaśnia koloryt skóry poprzez hamowanie procesu melatoniny oraz chroni skórę przed działaniem wolnych rodników. Peeling z wykorzystaniem preparatu Retises CT pozwala wyeliminować pierwsze zmarszczki, rozjaśnia przebarwienia (również te, spowodowane działaniem słońca), odbudowuje skórę właściwą i silnie ją nawilża, dzięki pobudzeniu syntezy kwasu hialuronowego, który wiąże wodę w naskórku.
Likwidacja trądziku i regeneracja skóry
A jeżeli twoim problemem jest cera tłusta i skłonność do trądziku zarówno tego młodzieńczego, jak i występującego po 30 roku życia, to świetnym peelingiem będzie zabieg oparty na kwasie migdałowym. Kwas ten wyróżnia się bowiem silnym działaniem antybakteryjnym i odkażającym, a zatem goi wszelkie wypryski i łagodzi stany zapalne skóry. Przy tym kwas mlekowy posiada działanie łagodzące i jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę, nie podrażnia jej i może być polecany nawet dla osób wrażliwych. Kwas mlekowy reguluje wydzielanie sebum i obkurcza pory. Ale to tylko jedna strona jego działania, bowiem – jak każdy kwas alfa-hydroksylowy (AHA) – tak i kwas mlekowy pobudza odnowę komórkową. Peeling z wykorzystaniem tego związku chemicznego usuwa przebarwienia, niweluje zmiany trądzikowe, nawilża skórę i odmładza ją.
Jak możemy zauważyć, należy bardzo dobrze znać właściwości substancji aktywnych w danych preparatach, aby odpowiednio dobrać peeling do problemu. Najlepiej oddać się w ręce specjalisty, który ustali to, czego potrzebuje nasza skóra. A peelingi medyczne nie tylko złuszczą martwą warstwę naskórka, ale sprawią, że twarz nabierze blasku, zdrowego kolorytu i jędrności, a wszystkie problemy – znikną.