Pielęgnacja cery trądzikowej nie jest łatwym zadaniem, wymaga wiele czasu i cierpliwości. Wbrew powszechnej opinii trądzik nie dotyczy tylko osób z cerą tłustą bądź mieszaną. Może on sprawiać problemy również osobom o cerze suchej – odwodnionej. Na skórze powstają wtedy zmiany trądzikowe, skóra błyszczy się, a jednocześnie jest sucha i napięta. Tego typu cera jest wyjątkowo trudna w pielęgnacji i często konieczne jest specjalistyczne leczenie trądziku.
Dlaczego skóra jest tłusta?
Naturalną i bardzo ważną funkcją skóry jest produkcja łoju (sebum), który tworzy na powierzchni skóry i włosów warstwę zmiękczającą oraz utrzymującą skórę w dobrejkondycji. W jego skład wchodzą tłuszcze właściwe, kwasy tłuszczowe, woski, cholesterol i jego estry oraz substancja bakterio i grzybobójcza. Sebum produkowane jest przez gruczoły łojowe znajdujące się na całej powierzchni ciała człowieka z wyjątkiem wewnętrznej strony dłoni, powierzchni stóp i przestrzeni między palcami. Największa ich ilość znajduje się na środkowej partii twarzy, na ramionach, placach i owłosionej skórze głowy. W tych miejscach najczęściej występują zmiany trądzikowe.
Gdy proces produkcji łoju i jego skład są prawidłowe, a mieszki włosowe przez które wydostaje się łój nie są zablokowane, skóra działa prawidłowo. Jeśli jednak, któryś z tych czynników zawiedzie, skóra zaczyna sprawiać problemy. Ważne jest, aby leczenie trądziku zarówno w przypadku cery tłustej jak i tłustej odwodnionej rozpocząć jak najwcześniej, ponieważ nieprawidłowa pielęgnacja może prowadzić do poważnych zmian zapalnych skóry oraz powstawania głębokich blizn.
Skóra tłusta i sucha – jak to możliwe?
Właściwie zbudowana warstwa rogowa naskórka utrzymuje na prawidłowym poziomie przemieszczanie się wody między warstwami skóry. Do odpowiedniego nawilżenia skóry w niewielkim stopniu przyczynia się również warstwa sebum zwana płaszczem tłuszczowym, która hamuje przenikanie wody dzięki zawartości związków nierozpuszczalnych w wodzie.
Jednak, gdy gruczoły łojowe produkują nadmierną ilość sebum pory skórne zatykają się i powstają zmiany trądzikowe, nawet gdy zewnętrzna warstwa skóry jest napięta i sucha. W przypadku cery tłustej odwodnionej należy zasięgnąć porady specjalisty i rozpocząć leczenie trądziku.
Skóra tłusta staje się odwodniona ponieważ nadmierna ilość łoju wnika między komórki i podwyższa skłonność skóry do utraty wody. Podobnie działa zbyt duża ilość kwasu linolowego wchodzącego w skład łoju zwiększając przepuszczalność naskórka i powodując „ucieczkę” wody. W ten sposób nadmierna ilość produkowanego sebum może być przyczyną wysuszenia i odwodnienia wierzchniej warstwy skóry.
Jak sobie radzić z cerą tłustą odwodnioną?
Produkcję sebum mogą zwiększać silne detergenty lub preparaty na bazie alkoholu etylowego często zawartego w kosmetykach do cery tłustej. Alkohol dobrze oczyszcza skórę z sebum, ale jednocześnie bardzo ją wysusza wymywając ze skóry ceramidy i zwiększając przepuszczalność naskórka. Takie kosmetyki silnie podrażniają skórę i zamykają pory prowadząc do wysuszenia oraz nadmiernej produkcji sebum, dlatego w przypadku cery tłustej odwodnionej często konieczne jest wielotorowe leczenie trądziku. Do pielęgnacji takiej skóry nadają się doskonale lecznicze kosmetyki (Bioline, Mary Cohr a także doskonały preparat Filorga „Sleep and Peel” z zawartością kwasów).
Skóra tłusta charakteryzuje się nadmiernym gromadzeniem się łoju na powierzchni, nie oznacza to jednak powstawania zmian trądzikowych. Jeżeli skład łoju jest prawidłowy, a mieszki włosowe nie „zatykają się” i z umiarem matowimy skórę, można uniknąć problemu pryszczy. Konieczny jest jednak umiar, ponieważ nagłe lub nadmierne usuwanie sebum z powierzchni skóry lub zwężanie porów, może spowodować reakcję obronną organizmu i nadmierną jego produkcję. W efekcie może to przyspieszyć lub prowadzić do tworzenia się zmian trądzikowych. Leczenie trądziku domowymi sposobami w przypadku cery tłustej odwodnionej może okazać się nieskuteczne, dlatego polecana jest konsultacja ze specjalistą i oczyszczające zabiegi kosmetyczne.
Zabiegi leczące trądzik
Jednym z najbardziej popularnych zabiegów oczyszczających jest mikrodermabrazja, która polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka. W efekcie stosowane kosmetyki lepiej się wchłaniają, a oczyszczona skóra szybciej się regeneruje. Dokładne oczyszczenie otrzymamy również po manualnym zabiegu wykonywanym przez doświadczonego kosmetologa. Zabieg zmniejsza stany zapalne, przyspiesza leczenie trądziku, a co ważne dla odwodnionej cery, nie wysusza skóry.
Nieprawidłowo pielęgnowana twarz może stać się szara, a ujścia mieszków włosowych zablokowane. Przyczyną takiego stanu jest zbyt duża aktywność łoju, która powoduje pogrubienie warstwy rogowej naskórka. Sposobem na polepszenie stanu cery są również peelingi. Bardzo dobre efekty przynoszą peelingi medyczne, do których należą m.in. kwasy: migdałowy, pirogronowy, kwas mlekowy 90% oraz glikolowy. Wybór kwasu zależy od stanu i rodzaju skóry. Są niezastąpione w leczeniu trądziku nawet w przypadku cery tłustej odwodnionej. Peeling wykonywany systematycznie złuszcza naskórek, dzięki czemu cera odzyskuje ładny kolor, pory zostają oczyszczone, a substancje aktywne kosmetyków lepiej działają. Ten zabieg kosmetyczny najczęściej wystarczy stosować raz na dwa tygodnie, ponieważ zbyt częste złuszczanie może zwiększyć produkcję łoju oraz stymulować rogowacenie.
Do walki z niedoskonałościami stosuje się również fale radiowe. Zabieg APOLLO Tripolar jest pomocny nie tylko w leczeniu trądziku, ale także poprawia elastyczność skóry, stymuluje produkcję kolagenu oraz redukuje blizny i bruzdy.
Zabiegi kosmetyczne wykonywane w gabinecie nie zastąpią codziennej domowej pielęgnacji. Konieczna jest wyjątkowa dbałość, delikatne matowienie skóry, oczyszczanie preparatami nie powodującymi przesuszenia naskórka, peelingi i nawilżanie. Domowe sposoby pielęgnacji pomoże dobrać doświadczony lekarz lub kosmetolog tak, aby stan skóry nie pogorszył się, a zmiany skórne nie pozostawiły trwałych blizn i przebarwień. Ważny jest również dobór odpowiednich kosmetyków pozbawionych substancji zapachowych czy konserwantów, ponieważ mogą one wywoływać podrażnienie a w efekcie – stany zapalne. Skóra sucha z problemami jest bardzo trudna w pielęgnacji, dlatego koniecznością jest leczenie trądziku w przypadku cery tłustej odwodnionej pod okiem specjalisty.