Każda skóra bez względu na wiek, wymaga odpowiedniej troski i pielęgnacji. Piękny wygląd naszej skóry zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób będziemy o nią dbać. Musimy pamiętać o tym, że ważne jest nie tylko stosowanie odpowiednich preparatów i zabiegów, ale także odpowiednie przygotowanie naszej skóry. Im lepiej o nie zadbamy, tym lepsze będzie działanie kosmetyków.
Czy poświęcamy skórze tyle troski, ile ona wymaga?
Skóra stanowi aż 20% ciężaru naszego ciała, a jej powierzchnia wynosi prawie 2 m2. Jej zewnętrzna warstwa pokryta jest naskórkiem, składającym się z wielu warstw leżących na sobie komórek. Warstwy te mają cudowną zdolność odnawiania się. Naskórek nie jest jednak idealnie gładki, posiada liczne przerwy spowodowane ujściami mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych. To właśnie te ujścia są miejscami, przez które kosmetyki najłatwiej przenikają w głąb naszej skóry. Tą drogą dostarczamy jej substancje niezbędne, aby zachować ją piękną i młodą na długi czas. Czy poświęcamy skórze tyle troski, ile trzeba? A może jesteśmy przekonani, że stosowanie różnego rodzaju kosmetyków wystarczy, by cieszyć się olśniewającą skórą? Nic bardziej mylnego. Samo stosowanie różnego rodzaju preparatów nie wystarczy. Niezwykle ważne jest przygotowanie skóry zarówno przed zabiegiem upiększającym, jak i przed nałożeniem kremu na twarz. Tylko od nas zależy jak dużo substancji odżywczych, zawartych w kosmetykach, przeniknie do naszej skóry. Jak sprawić, że będzie ona dobrze przygotowana? Poznajmy kilka sposobów.
Przede wszystkim oczyszczenie
W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o dogłębne oczyszczenie naszej skóry i usunięcie zrogowaciałego naskórka. Racjonalnym krokiem jest wykonanie peelingu. Jego dobór zależy oczywiście od rodzaju naszej skóry. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie żelu z mikrogranulkami. Ci z nas, którzy posiadają cerę suchą lub wrażliwą powinni skorzystać z enzymatycznych preparatów. Z kolei osoby borykające się z problemami cery mieszanej bądź tłustej, powinny sięgnąć po drobno lub gruboziarniste peelingi. Umożliwią one transport substancji aktywnych w głąb skóry. Peeling nie tylko usunie martwy naskórek i dogłębnie oczyści, ale także uelastyczni, wygładzi i odżywi skórę. U osób z tłustą lub skłonną do wyprysków cerą, usunie zalegający łój, dzięki czemu zmniejszy ilość powstających zmian. Peeling normalizuje działanie gruczołów łojowych, za sprawą czego, skóra odzyskuje zdrowy i świeży wygląd. Przede wszystkim jednak oczyszczona skóra lepiej wchłania substancje zawarte w kosmetykach.
Pamiętajmy ponadto, że pomimo codziennego stosowania kosmetyków, warto sięgnąć także po preparaty o mocniejszym działaniu, oraz z korzystać z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych.
Pamiętaj o nawilżeniu
Odparowywanie wody ze skóry jest naturalnym procesem. Przed utratą wody chroni skórę naskórek, w którym znajdują się lipidy (tj. nasz naturalny czynnik nawilżający) oraz sebum wydzielane przez gruczoły łojowe. Z racji tego, że woda w skórze zawsze będzie migrowała do powierzchni i odparowywała, powinniśmy stosować kosmetyki nawilżające. Zawierają one substancje mające zdolność wiązania i zatrzymywania wody. Po zastosowaniu peelingu skóra jest wygładzona i o wiele lepiej wchłania substancje odżywcze. Warto odpowiednio dobierać kosmetyki tak, aby nie były zbyt tłuste i nie brudziły ubrań. Należy też pamiętać o tym, że niektóre kosmetyki mogą naruszać ochronną barierę naskórka i doprowadzać do utraty zdolności zatrzymywania wody. Dlatego wybór zarówno kosmetyków pielęgnacyjnych jak i tych do mycia ciała jest niezwykle ważny.
Pamiętajmy, że skóra pozbawiona wody i nawilżenia, szybciej pokrywa się zmarszczkami i jest wysuszona. Powinniśmy także wypijać dziennie przynajmniej 2.5 litra płynów – szczególnie wody mineralnej, która nie tylko nawilży, ale i dostarczy odżywczych mikroelementów.
Nie zapominajmy o witaminach i właściwym odżywianiu
Dla zachowania dobrej kondycji naszej skóry, niezbędna jest zdrowa i zbilansowana dieta. Ważne jest, aby posiłki które jemy były bogate w składniki, które dostarczają naszemu organizmowi dużo witamin i minerałów odżywczych. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że bardzo wiele warzyw czy owoców pomaga usunąć z naszego organizmu toksyny. Produkty te, zawierające minerały i antyoksydanty ułatwiają eliminację niepotrzebne substancje oraz regenerują nasza skórę od wewnątrz. Unikajmy natomiast produktów zawierających węglowodany i tłuszcze, które jak wiadomo źle wpływają zarówno na nasz organizm, jak i na kondycję skóry.
Skóra pragnie czułości
Wszyscy wiemy, że stan zdrowia całego organizmu widoczny jest na skórze. Skóra potrafi wiele o nas powiedzieć. Po jej zapachu rozpoznajemy palaczy papierosów, wiemy, że jej właściciel niedawno wypił alkohol. Gdy się czegoś boimy – skóra blednie, gdy jesteśmy zdenerwowani – nabieramy rumieńców. Ważne jest by prawidłowo o nią zadbać, nie tylko dla własnego zdrowia, ale i samopoczucia – im lepiej przecież wyglądamy, tym lepiej się ze sobą czujemy. Pamiętajmy o tym, że skóra jest naszą wizytówką. Głaskanie, pieszczoty i masaże, nie tylko dostarczają miłych wrażeń, ale także pobudzają komórki organizmu. Dzięki nim skóra staje się jeszcze młodsza i piękniejsza. Nie zapominajmy zatem o czułości dla skóry. To wszystko sprawi przecież, że będziemy wyglądać i czuć się znacznie lepiej.