Naukowcy udowadniają, że osoby zadbane, z piękną cerą są lepiej postrzegane przez społeczeństwo, a dzięki temu mają większą szansę na osiągnięcie życiowego sukcesu. Najważniejsza jest twarz, nasza wizytówka, która pomaga nam wzbudzać sympatię innych ludzi. Jest wiele sposobów, żeby utrzymać jej zdrowy i piękny wygląd. Jednymi z najczęściej stosowanych są peelingi medyczne.
Inna nazwa peelingu medycznego to dermopeeling. Zabieg jest niezwykle prosty. Działaniu rozmaitych substancji chemicznych poddawana jest skóra twarzy, bądź też inne części naszego ciała. Użycie preparatu zależy od wieku, rodzaju skóry i jej problemów. Aplikacja odpowiednio dobranych preparatów chemicznych doprowadza do złuszczania się wierzchniej warstwy naskórka. Dzięki swojemu kompleksowemu działaniu, peelingowi mogą poddać się osoby praktycznie w każdym wieku, od kilkunastu do kilkudziesięciu lat.
Jaki peeling wybrać?
Decydując się na peeling medyczny przede wszystkim powinniśmy ustalić jaki problem skórny nas dotyczy i jaki efekt chcemy uzyskać. W tym celu udajemy się do specjalisty, który profesjonalnie dobiera odpowiedni preparat.
Najczęściej stosowane są peelingi usuwające efekty starzenia się skóry. Do najczęściej wymienianych należy Retises CT. W skład tego peelingu wchodzą preparaty o wysokiej skuteczności, zawierające duże stężenie retinolu, witaminę C w najbardziej stabilnej postaci oraz składniki poprawiające aktywną penetrację. Ten rodzaj zabiegu kosmetyczno-dermatologicznego stosowany jest do usunięcia martwych komórek naskórka. Ten rodzaj peelingu jest stymulatorem dla skóry w procesie wytwarzania kolagenu i odtwarzania związków kwasu hialuronowego. Doskonale rozprawia się z przebarwieniami skórnymi powstałymi w wyniku zbyt długiego przebywania na słońcu. Specjaliści wskazują na ten peeling, jako jeden z bardziej skutecznych w wyrównywaniu kolorytu skóry.
Dużym zainteresowaniem cieszy peeling z kwasem migdałowym. Jest to preparat bezpieczny, zalecany pacjentom z każdym rodzajem skóry, nawet ze skórą wrażliwą i delikatną. Może być wykonywany w ciągu całego roku i wielokrotnie powtarzany. Zastosowanie kwasu migdałowego na ogół nie wywołuje podrażnień oraz reakcji alergicznych, w większości jest on dobrze tolerowany przez pacjentów, nie powodując ograniczenia aktywności zawodowej. Kwas migdałowy odkryto w trakcie podgrzewania ekstraktu z gorzkich migdałów w rozcieńczonym kwasie solnym. Występuje też w pestkach wiśni i moreli. Kwas ten stosowany powierzchniowo charakteryzuje się powolnym przenikaniem w głąb skóry, pozwalając na lepszą kontrolę penetracji w trakcie wykonywania peelingu. Wykazano dużą skuteczność peelingu z kwasem migdałowym w leczeniu nadmiernego łojotoku i trądziku pospolitego skóry twarzy. Stwierdzono postępującą, istotną dynamikę cofania się zmian zapalnych u pacjentów, zależnie od liczby wykonanych zabiegów, a niezależnie od płci. Ocena jakości życia również świadczy o dobrej tolerancji zabiegu oraz satysfakcji pacjentów z postępów w leczeniu.
Większość kwasów stosowanych podczas zabiegów dermatologiczno-kosmetycznych posiada silne właściwości wysuszające. Dlatego w przeciwieństwie do innych kwasów, pirogronowy złuszcza, ale nie powoduje przesuszenia skóry. Ulega przekształceniu do kwasu mlekowego, o właściwościach nawilżających i wybielających. Dodatkowo tworzy na skórze film, który zabezpiecza przed odwodnieniem. Posiada duże zdolności do remodelingu skóry: stymuluje syntezę kolagenu i elastyny. Kwas pirogronowy posiada zdolności przebudowy skóry porównywalne w sile do kwasu TCA. Jednakże nasilenie reakcji pozabiegowych (rumień, pieczenie, sposób łuszczenia się skóry) jest zbliżone do tych po peelingach glikolowych.
Pacjenci, którzy borykają się z problemem trądziku różowatego powinni zdecydować się na terapię z kwasem salicylowym. Roztwór chemiczny, który zawiera 25% kwasu salicylowego i rozpuszczalnik alkoholowy, nie zawiera konserwantów i perfum. Kwas salicylowy indukuje znaczne łuszczenie i odnowę naskórka. W trądziku pomaga oczyścić pory oraz usuwać zaskórniki i blizny. Zwiększa napięcie skóry, redukuje drobne zmarszczki i zdecydowanie zmniejsza łojotok skóry. Zalecany jest dla osób ze skórą normalną, grubą i niewrażliwą.
Przy programie odmładzania skóry bardzo dobrze sprawdza się peeling medyczny z Maską Glikolową. Maska o 25% stężeniu kwasu glikolowego ma działanie ściągające, powoduje zmniejszenie wydzielania sebum- łoju skórnego. Usuwa zrogowaciałe warstwy naskórka, stymuluje i oczyszcza pory oraz napina i odżywia skórę. Nadaje się dla każdego typu skóry. Zabiegi z użyciem maski glikolowej dają bardzo dobre efekty w takich problemach skóry jak: trądzik młodzieńczy, nieregularne przebarwienia, rozszerzone pory, nadmiar łoju skórnego. Peeling ten zalecany jest dla osób ze skórą wrażliwą i mieszaną.
Uzyskanie szybkich efektów estetycznych, czasem nawet już po pierwszym zabiegu daje peeling medyczny TCA. Jest on jednym z najskuteczniejszych zabiegów na powierzchowne defekty skóry. Redukuje płytkie blizny i zmarszczki oraz powierzchniowe przebarwienia skórne. Nowością jest TCA Chelatowe, które pozwala na uniknięcie powikłań typowych dla innych formuł TCA, z których najgorszym jest martwica w głębokich warstwach skóry właściwej i przewlekłe stany zapalne z następującymi po nich przebarwieniami. Nie powoduje odczynów alergicznych i nie jest toksyczny. TCA Chelatowe to specjalna formuła zawierająca kwas trój chlorooctowy w postaci maski chylatowej. Dzięki chelatacji z jonami krzemu wiąże się z proteinami komórkowymi warstwy rogowej, uniemożliwiając naruszenie struktury skóry właściwej. Poprzez proces chelatacji, TCA wywołuje jednolitą penetrację i głębokie oddziaływanie na naskórek.