Pocenie się jest naturalnym procesem, którego celem jest wyrównanie temperatury naszego organizmu. U niektórych osób wydzielanie potu przekracza znacznie ilość, którą ludzki organizm wykorzystuje do termoregulacji. Przyczyn może być wiele i niekoniecznie da się je ustalić. Nadpotliwość jest szczególnie uciążliwa dla tych osób, które z racji np. swojej pracy zmuszone są do przebywania w towarzystwie. Nadmierne pocenie jest w takim przypadku dużym dyskomfortem. Osoby dotknięte tym schorzeniem zaczynają powoli wycofywać się ze społeczeństwa, bardzo często popadają w stany depresyjne.
Nowa toksyna botulinowa typu A
Wcale nie musi tak być. Na rynku dostępnych jest wiele sposobów pomocnych w radzeniu sobie z tym schorzeniem. Najpopularniejszym z nich jest wstrzykniecie Botoxu, zwanego profesjonalnie toksyną botulinową typu A. Już od kilku lat na szerszą skale używa się nowego preparatu, pochodnej tradycyjnego Botoxu. DYSPORT został uznany za lepszy od swojego poprzednika, głównie ze względu na niższą cenę, szybsze i trwalsze działanie. Składa się z toksyny botulinowej typu A, ale nie tradycyjnej, lecz oczyszczonej w roztworze soli fizjologicznej. Różnica miedzy Botoxem, a DYSPORTEM polega na użyciu różnego stężenia botuliny w preparatach. Jedna dawka DYSPORTU równa jest 3-5 dawkom Botoxu.
Jak wygląda obstrzykiwanie?
Zabieg DYSPORTEM wykonuje się tak samo, jak tradycyjnym Botoxem. W pierwszej kolejności lekarz-specjalista określa rodzaj nadpotliwości (tj. potliwość miejscowa lub na całym ciele) i liczbę miejsc, w których ona występuje. Według tego badania dobierana jest właściwa ilość preparatu, która zostanie wstrzyknięta przy pomocy bardzo cienkiej igły w miejsca, gdzie wydzielanie potu jest zbyt duże. Z reguły zabieg trwa około 30 minut, oczywiście w zależności od obszaru, który będzie obstrzykiwany. Po nałożeniu jodyny lub preparatu o podobnym działaniu na miejsca poddane zabiegowi, lekarz przystępuje do zabiegu. Toksyna botulinowa wstrzykiwana jest w bardzo małych ilościach. Aby nastąpiło jej prawidłowe rozmieszczenie zaleca się wstrzykiwanie preparatu w odstępach 1 cm. DYSPORT łącząc się z zakończeniami nerwowymi, hamuje wydzielanie potu z gruczołu odpowiedzialnego za pocenie. Bezpośrednio po zabiegu można powrócić do wykonywania codziennych czynności, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Zabieg może wywołać drobny dyskomfort w postaci lekkiego pieczenia, zaczerwienienia. Zazwyczaj po obstrzykiwaniu mogą wystąpić siniaki, które w ciągu kilku dni powinny zniknąć.
Po zabiegu wydzielanie potu może zmniejszyć się nawet o 87%. Efekt utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy. Po upływie tego czasu pocenie stopniowo powraca, dlatego warto pomyśleć o powtórnym zabiegu. Efekt kolejnych zabiegów na pewno będzie utrzymywał się dłużej, niż pierwszego.