Niewiele osób wie, że mezoterapia stosowana dziś w medycynie estetycznej, jeszcze pół wieku temu wykorzystywana była do leczenia innego typu schorzeń. W 1952 roku francuski lekarz Michael Pistor wykonał po raz pierwszy ten zabieg. Początkowo dzięki mezoterapii leczono migreny oraz bóle kończyn dolnych spowodowane żylakami. Po pewnym czasie zorientowano się, iż zastosowanie mezoterapii może być o wiele szersze. W latach 70-tych z powodzeniem zaczęto leczyć w ten sposób osoby dotknięte łysieniem plackowatym, rogowiakiem, a nawet łuszczycą. Ostatnie lata pokazały, iż jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Dlaczego tak jest?
Przede wszystkim mezoterapia poprawia wygląd naszej skóry, a czyni to w sposób niechirurgiczny. Jest to jeden z powodów dla których szersze grono osób decyduje się wybrać właśnie ten zabieg. Poza tym jego zastosowanie jest na tyle szerokie, iż można go wykorzystywać zarówno w kosmetyce, jak i w medycynie estetycznej. Dodatkowo mezoterapię można przeprowadzić na każdym obszarze naszego ciała, co już ostatecznie czyni ją uniwersalnym zabiegiem.
Przebieg zabiegu
Mezoterapię może wykonywać tylko lekarz, on również po zbadaniu pacjenta dobiera preparat, który będzie wstrzykiwany. Do zabiegu specjalista wykorzystuje strzykawkę z cienką igłą. Można również stosować specjalny pistolet do mezoterapii, jednak częściej korzysta się z pierwszej opcji. Podczas iniekcji pod skórę wstrzykiwany jest preparat. Nakłucia nie są raczej bolesne, zwłaszcza wtedy, gdy skóra pacjenta została do zabiegu odpowiednio przygotowana. W tym celu można zastosować np. peeling. Jeżeli pacjent ma niski próg wrażliwości na ból, można podać przed zabiegiem krem znieczulający na miejsce, które będzie obstrzykiwane. Należy pamiętać również o tym, aby zdezynfekować twarz. Pomocne będą tu leki odkażające takie jak Octenisept czy Skinsept. Po wstrzyknięciu preparatu mogą wystąpić niewielkie siniaki. Dzieje się tak w przypadku, kiedy igła natrafi na naczynko i je uszkodzi. Nie należy się tym jednak przejmować, ponieważ nie utrzymują się one zbyt długo. Po zakończeniu zabiegu, specjalista powinien wykonać masaż, który ma na celu równomierne rozprowadzenie preparatu pod skórą.
Czego używa się do zabiegu?
Przy wykonywaniu mezoterapii lekarz korzysta z rozmaitych mieszanek. Są one przygotowywane na miejscu, w gabinecie kosmetycznym, częściej jednak gabinety zaopatrują się w gotowe ampułki z preparatem w środku.
W większości przypadków mezoterapię wykonuje się preparatami na bazie kwasu hialuronowego. Wiadomo, że jest to składnik odpowiedzialny za utrzymanie w skórze prawidłowego poziomu wody, dlatego preparaty na nim bazujące są tak skuteczne. Do najczęściej stosowanych mieszanek zawierających kwas hialuronowy należą Restylane Vital, Restylene Perlane, Mesolis, Mesolis Plus.
Restylane Vital stosowany jest przede wszystkim w przypadku, kiedy pożądanym efektem jest przywrócenie skórze gładkości i jędrności, jak również odpowiedniego nawilżenia. Dzięki niemu skóra zyskuje zdrowy wygląd. Jest to jeden z nielicznych preparatów, które wykorzystuje się do poprawy wyglądu tzw. „trudnych miejsc”, np. dłoni i dekoltu.
Nieco inne działanie spośród preparatów z rodziny Restylane ma Restylane Perlane. Wyróżnia go duża gęstość. Dzięki temu jego działanie jest o wiele silniejsze, niż pierwszego z wymienionych preparatów. Stosowany jest do korekcji głębszych zmarszczek i bruzd, znakomicie sprawdza się przy wypełnianiu ust oraz modelowaniu konturu twarzy. Wnika nieco głębiej niż pozostałe preparaty opatrzone nazwą Restlane.
Kolejnym preparatem bardzo często stosowanym w mezoterapii jest Mesolis. Lekarz wybiera go wtedy, kiedy chodzi o dokładne nawilżenie skóry pacjenta. Jest to podstawowa wersja, którą w razie potrzeby można zastąpić preparatem Mesolis +. Druga z wymienionych mieszanek zawiera większe stężenie kwasu hialuronowego, wzbogacona jest również o glicerol.
Liczną grupą preparatów wykorzystywanych do mezoterapii są te, które produkuje firma Beautymed. Większość z nich skupia swoje działanie na nawilżaniu, sprawdza się doskonale w przywracaniu słabym, zniszczonym włosom pięknego wyglądu.
Prym w produkcji preparatów wykorzystywanych w kosmetyce wiedzie Croma. Najczęściej używane substancje tej marki to Revital Tonic, Revital Celluform, Nucleoni, Idebae, SkinFill. Mają szerokie zastosowanie. Dzięki nim można nie tylko ujędrnić skórę, ale również skutecznie walczyć z cellulitem.
Rezultat zabiegu
Po zabiegu możemy zaobserwować odzyskanie odpowiedniej grubości skóry, znakomite nawilżenie i przywrócenie zdrowego wyglądu miejscom obstrzykiwanym. Aby efekty utrzymywały się dłużej, należy powtórzyć zabieg 3 razy w dwutygodniowych odstępach. Po tym czasie zaleca się powtarzanie zabiegu 2 lub 3 razy w roku.